Coraz częściej na naszych drzwiach czy oknach pojawiają się w okresie Świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocnych wianki. Można je zrobić całkiem samodzielnie i nie jest to wcale zbyt trudne.

Podstawa wielkanocnego wieńca może być wykonana z wikliny. Bez wątpienia wiklina jest bardzo dobra do robienia dekoracji wielkanocnych. W łatwy sposób można w niej umieścić gałązki bukszpanu, bazie oraz inne ozdoby na drucikach. Jeśli chcemy, aby wianek udekorowany był pisankami czy skorupkami jaj, to najlepiej je przykleić. Oczywiście warto pomyśleć również o kwiatach, które nadadzą mu wiosennego charakteru. Niestety trzeba liczyć się z tym, że nie przetrwają zbyt długo, ale wówczas można wymienić je na świeże i dzięki temu mieć cały czas piękną ozdobę w oknie czy na drzwiach. Ewentualnie można wziąć pod uwagę sztuczne kwiaty, chociaż niektórzy po prostu ich nie lubią. Na końcu trzeba powiesić wianek. Jeśli ma wisieć w oknie, to można użyć ozdobnej wstążki, którą zaczepi się na górze o gwoździk lub karnisz. Natomiast, żeby powiesić go na drzwiach trzeba przymocować jakąś zawieszkę i zastanowić się na czym ją zaczepić.

Wianki wielkanocne mogą być również wykonane na podstawie z gałązek wierzby lub brzozy, na gąbce czy z ciasta solnego. Jednak bez wątpienia ozdobne gałązki same w sobie stanowią już ciekawą dekorację. Potem wystarczy dodać kilka wielkanocnych elementów i stroik na drzwi gotowy. Oryginalny pomysł, to wianek przypominający gniazdko. Wówczas do podstawy z gałązek przykleja się ptaszki i małe jajeczka, na przykład przepiórcze. Można też dodać kilka piórek. Stroiki w formie wianków pojawiają się także na świątecznych stołach. Jeśli zaplanuje się taką ozdobę w odpowiedni sposób może być w całości złożona z żywych kwiatów i roślin. Chodzi tylko o to, aby zapewnić stały dostęp do wody. Z kolei wspominane już wieńce ze sztucznymi kwiatami mogą stanowić bardzo odpowiednią dekorację wielkanocną na cmentarz. Nie powinniśmy bowiem zapominać o odwiedzeniu grobów bliskich zmarłych podczas Wielkanocy, a idąc na cmentarz warto oczywiście zabrać ze sobą ładny stroik.