Własnoręczne wykonywanie stroików wielkanocnych może być wspaniałą przygodą, tym bardziej że można to robić na różne sposoby. Dość łatwo wykonuje się wielkanocne ozdoby z papieru i bibuły. Niektórym najbardziej podobają się ludowe dekoracje z siana czy słomy, innym kompozycje florystyczne, a jeszcze innym połączenie wydmuszek i mchu lub rzeżuchy.

Trudno wyobrazić sobie Święta Wielkanocne bez ozdób wykonywanych z jajek. Jednak nie muszą to być klasyczne pisanki. Bardzo ładnie wyglądają skorupki jajek, z których wyrasta rzeżucha. Taki malutki stroik robi się w bardzo prosty sposób. Wystarczy do skorupki po jajku włożyć trochę zwilżonej watki i wysiać rzeżuchę. Oczywiście trzeba to zrobić kilka dni przez Wielkanocą, żeby rzeżucha mogła spokojnie wyrosnąć. Jeśli jednak ktoś nie zdążył, a pomysł mu się podoba może włożyć do skorupki trochę mchu. Efekt będzie podobny. Skorupkę można wcześniej pomalować lub pozostawić ją białą. Żeby otrzymać ładne skorupki jajka najpierw robimy wydmuszkę, a potem delikatnie powiększamy otwór na górze. Skorupki jaj mogą przydać się również do ozdobienia wieńca, który wiesza się na drzwiach lub w oknie.

Żeby otrzymać większy stroik wielkanocny można wysiać rzeżuchę na talerzu, a następnie pookładać na niej skorupki jajek lub pisanki. Bardzo ciekawie wygląda też koszyczek lub szklane naczynie wyłożone mchem, na którym układa się jajka oraz inne ozdoby świąteczne. Poza tym mchem można udekorować doniczki z wiosennymi kwiatami. Takie zielone elementy,  jak rzeżucha, mech, bukszpan nadają stroikom wielkanocnym bardziej wiosenny charakter. Chociaż niektórym podobają się również dekoracje bez takich elementów, chociażby w postaci wielkanocnych ozdób z makaronu czy masy solnej. Najważniejsze jest to, aby być jak najbardziej kreatywnym, a wówczas na pewno powstaną wspaniałe i oryginalne dekoracje. Jednak z pewnością najbardziej klasyczne elementy stroików wielkanocnych, to pisanki oraz coś zielonego. Jeśli ozdabiamy koszyczek najwygodniej użyć bukszpanu, w pozostałych przypadkach bardzo dobrze sprawdzają się rzeżucha i mech.