Dla wielu osób okres Świąt Wielkanocnych jest pełen zadumy i kontemplacji. Jest to też czas, kiedy odwiedzamy groby bliskich zmarłych. Warto przed wizytą na cmentarzu zrobić jakiś ładny stroik wielkanocny.

Dekoracje świąteczne, które przynosimy na groby mogą być zbliżone do tych, które znajdują się w naszych domach. Natomiast trzeba pamiętać o tym, żeby były wykonane z możliwe jak najbardziej wytrzymałych elementów, bo w końcu będą one wystawione na działanie różnych czynników atmosferycznych. Można na przykład przygotować koszyczek wielkanocny z drewnianymi pisankami, bukszpanem, baziami, kurczaczkami. Niektórzy chcą udekorować go również kwiatami, ale najlepiej wykorzystać te sztuczne. Są one znacznie bardziej trwałe, a jeśli ktoś nie przychodzi na cmentarz bardzo często, to grób na którym będą się znajdowały uschnięte kwiaty może wydać się zaniedbany. Poza tym ze sztucznych kwiatów można zrobić wiązankę, którą wstawia się do wazonu nagrobnego.

Sztuczne kwiaty mogą być również dekoracją wielkanocnego wianka, który weźmiemy ze sobą na cmentarz. Zresztą stroiki i wianki świąteczne składa się również pod rozmaitymi pomnikami. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy nie chcemy używać sztucznych kwiatów, a zależy nam na tym, aby stroik był trwały? Wówczas można wykorzystać takie materiały jak wiklina, gałęzie brzozy, wierzby, siano, bukszpan oraz ozdoby wykonane z trwałych materiałów. Na przykład żeby zrobić ładny wianek można skorzystać z wiklinowej podstawy i dokleić do niej bukszpan, piórka, ptaszki. Kiedy położymy już wianek na grobie w środku można postawić znicz. Oczywiście przechodząc przez cmentarz czy koło pomników w okresie wielkanocnym często widzimy na nich piękne wiosenne kwiaty. Dla wielu osób to najładniejsza dekoracja, której nie zastąpią z pewnością sztuczne kwiaty. Jednak w wielu przypadkach okazują się niewątpliwie znacznie bardziej praktyczne. Jeśli wykona się je samodzielnie, na przykład z makaronu czy materiału będą z pewnością znacznie bardziej wyjątkowe.