Kiedy jest mowa o wielkanocnych dekoracjach florystycznych od razu przychodzi na myśl wazon z wiosennymi kwiatami i baziami. Natomiast możliwości jest znacznie więcej.

Można stworzyć bardzo efektowną ozdobę świąteczną wykorzystując do tego same gałązki brzozy. Jedna z propozycji polega na umieszczeniu w przeźroczystym naczyniu małej doniczki z jakimś wiosennym kwiatkiem oraz ułożenie dookoła niej gałązek. Poza tym można stworzyć w szklanym wazonie konstrukcję z gałązek brzozy i umieścić pomiędzy nimi cięte kwiaty. Taka dekoracja ma bardzo prostą, ale też niezwykle ciekawą formę. Natomiast jeśli komuś bardziej odpowiadają fantazyjne kształty może wykorzystać gałązki wierzby mandżurskiej. Łączy się ją z kwiatami, ale można też poprzyklejać do niej piórka lub powiesić kolorowe wydmuszki. Poza tym robi się też wieńce i gniazdka, które można ozdobić w jakiś wyjątkowy sposób.

W wielu domach pojawiają się również tuż przed Wielkanocą dekoracje z siana, słomy czy wikliny. Podobnie jak stroiki i bukiety z gałązkami brzozy czy wierzby są one bardzo naturalne. Sianem czy słomą można wyłożyć ozdobne naczynie, w którym będziemy robić stroik.  Poza tym wykonuje się z nich zwierzątka. Takie ludowe ozdoby są szczególnie lubiane przez dzieci. Natomiast bez wikliny w ogóle ciężko sobie wyobrazić Wielkanoc. Chodzi przede wszystkim o koszyczki, które zanosi się do święcenia, a także stawia na świątecznym stole. Poza tym z wikliny robione są też podstawy pod wianki oraz rozmaite figurki. Tego typu zajączek czy baranek może mieć specjalne miejsce na małą doniczkę lub wazonik z kwiatami. Można tutaj wspomnieć również o wiklinie papierowej, którą robi się z gazety, a następnie przeplata w odpowiedni sposób, tak aby powstawały różne świąteczne dekoracje. W ogóle proste, naturalne i robione samodzielnie ozdoby często cieszą dużo bardziej niż te kupione. Dlatego na pewno warto poszukiwać różnych pomysłów na ich wykonywanie. Jest to naprawdę przyjemne i wciągające, zwłaszcza jeśli towarzyszą nam bliskie osoby.