Wielu osobom bardzo podobają się ludowe dekoracje wielkanocne. Są one jednocześnie ekologiczne, bo robi się je głównie z siana, słomy i owsa. Okazuje się, że z takich materiałów można stworzyć wiele ciekawych rzeczy.

Często podstawą wielkanocnych stroików jest wiklina, ale siano lub słoma również dobrze się do tego nadają. Robi się z nich chociażby wieńce. Potem wystarczy je trochę ozdobić kolorowymi elementami i jest bardzo ładnie oraz świątecznie. Natomiast ciekawą ozdobą wielkanocną, która zwykle szczególnie podoba się dzieciom, są zwierzątka z siana lub słomy. Można je kupić albo zrobić własnoręcznie. Najczęściej są to baranki, zajączki, kury, koguty. Niektóre z nich mają dorobiony rodzaj koszyczka czy miseczki, gdzie układa się pisanki. Jak jeszcze można wykorzystać te proste i naturalne materiały? Na przykład wykładając koszyczek sianem lub obklejając doniczkę z wiosennym kwiatkiem słomą.

Nasze wielkanocne ozdoby często uwzględniają rzeżuchę, mech lub owies. Chodzi o zielony akcent, dzięki któremu stroik robi się jeszcze bardziej wiosenny. Na pewno warto przed Świętami Wielkanocnymi kupić owies do wysiania. Można dzięki temu realizować różne oryginalne pomysły. Jeden z nich polega na przygotowaniu skorupek jaj z wyrastającym z nich owsem. Poza tym można go wysiać w jakimś ozdobnym naczyniu, a następnie pookładać pisanki, baranka, kurczaczki itp. Bardzo ładnie wygląda również połączenie zielonego owsa i wiosennych kwiatów – na przykład w gliniaku lub koszyczku. Można też doniczkę z owsem otulić ładną bibułą albo kawałkiem materiału i przewiązać wstążką. Do ziemi warto wbić na przykład kolorowe wydmuszki przyczepione do patyczków. Być może wystarczy nawet tylko jedna. Takie proste ozdoby bywają naprawdę niezwykle efektowne. Pomysły można czerpać z Internetu, rozmaitych czasopism, ale niektórym przychodzą po prostu same do głowy. Samo tworzenie wielkanocnych dekoracji to dla wielu osób duża przyjemność. Poza tym może to być dobry sposób na rodzinne spędzanie przedświątecznego czasu.